Zlato bilježi novu rekordnu cijenu, a franak je dosegao novi najvišu razinu u deset godina.
Ulagači su preko noći odbacili dionice na Wall Streetu, jer je snažan oporavak u srijedu - kada je predsjednik Donald Trump naglo pauzirao više carinske stope za desetke trgovinskih partnera - preokrenuo tijek u frenetičnom 24-satnom razdoblju za tržišta. Dugoročniji američki trezori također se rasprodaju, stavljajući 10-godišnje prinose na kurs za njihov najveći tjedni skok od 2001.
Trumpova stanka od 90 dana, koja je došla unatoč njegovom inzistiranju danima da se njegova politika nikada neće promijeniti, nije uključivala Kinu. Umjesto toga, povećao je carine na kineski uvoz na efektivnih 145%, dodatno eskalirajući sukob s visokim ulozima između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava.
Kineski juan pao je na najnižu razinu svih vremena u offshore trgovini u utorak, ali je izbrisao sve te gubitke dan kasnije, i ponovno skočio u četvrtak. U početku je također ojačao u posljednjoj sesiji, prije nego što je trgovalo nešto slabije.
"Došlo je do izraženog 'sell U.S.' vibru koja teče kroz široka tržišta i u klasičnu sigurnu imovinu, pri čemu USD gubi ponudu za sigurnu utočište", rekao je Chris Weston, voditelj istraživanja u Pepperstoneu.
"Potezi (imaju) dojam tokova repatrijacije stranih subjekata, pri čemu su se mnogi ponovno usredotočili na ideju da je Trumpova nevoljka pauza u vezi s carinama bila posljedica povećanog rizika sustava i migracije kapitala s Ground Zero."
Američki ministar financija Scott Bessent ustvrdio je u srijedu da je povlačenje carina cijelo vrijeme bio plan kako bi se zemlje dovele za pregovarački stol. Međutim, Trump je kasnije naznačio da je gotovo panika na tržištima koja se razvila od njegovih najava tarifa "Dana oslobođenja" 2. travnja utjecala na njegovo razmišljanje.
Otkako se u siječnju vratio u Bijelu kuću, Trump je opetovano prijetio nizom kaznenih mjera trgovinskim partnerima, samo da bi neke od njih opozvao u posljednjem trenutku. Pristup on-again, off-again zbunio je svjetske vođe i uplašio poslovne rukovoditelje, koji kažu da je neizvjesnost otežala predviđanje tržišnih uvjeta.
Dolar je pao čak 1,2% na 0,81405 švicarskih franaka prvi put od siječnja 2015., produživši pad od gotovo 4% u četvrtak.
Američka je valuta skliznula 1,1% na 142,88 jena, najslabiju od 30. rujna.
Također je pao za 0,5% na petomjesečni minimum na 1,3910 C$.
Euro je porastao čak 1,7% na 1,13855 USD, razinu koja je posljednji put zabilježena u veljači 2022.
Indeks dolara, koji mjeri dolar u odnosu na te četiri valute i još dvije glavne valute, oslabio je čak 1,2%, spustivši ga ispod razine od 100 po prvi put od srpnja 2023.