Europska unija nudi Sjedinjenim Državama obostrano ukidanje carinskih stopa za industrijske proizvode, izjavila je u ponedjeljak predsjednica Komisije Ursula von der Leyen.
Spremni smo pregovarati sa Sjedinjenim Državama, ponudili smo nulte carine za industrijsku robu, kao što smo uspješno učinili s mnogim drugim trgovačkim partnerima, rekla je von der Leyen nakon sastanka s predstavnicima industrije čelika i metala.
Istodobno, Komisija je spremna odgovoriti protumjerama.
Europa je uvijek spremna za dobar sporazum, stoga ostavljamo to na stolu. Ali, spremni smo odgovoriti protumjerama i braniti svoje interese, dodala je predsjednica Komisije.
Američka administracija uvela je carine od 25 posto na uvoz aluminija i čelika u Sjedinjene Države iz cijelog svijeta, koje su stupile na snagu 12. ožujka. Od 3. travnja na snazi su carine također 25 posto na sve automobile i dijelove automobila koji se ne proizvode u SAD-u.
Američki predsjednik Donald Trump objavio je 2. travnja trgovinski rat cijelom planetu i najavio recipročne carine, minimalno 10 posto za sve, a za oko 60 zemalja još veće namete, koji stupaju na snagu u srijedu, 9. travnja. Europskoj uniji je odrezao carine od 20 posto, Kini 34 posto.
Europska komisija analizira moguće odgovore i konzultira se sa zemljama članicama, a prvi odgovor bi trebao uslijediti u srijedu.
Povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič izjavio je u Luxembourgu, gdje su ministri trgovine država članica razgovarali o trgovinskim odnosima sa SAD-om, da je Komisija pripremila popis prijedloga protumjera koji će danas biti poslan državama članicama.
- Glasanje je predviđeno u srijedu, 9. travnja, a protumjere bi se trebale primjenjivati od 15. travnja, rekao je Šefčovič.
EU treba smanjiti necarinske barijere, uključujući i PDV
Europska unija morat će sniziti svoje necarinske barijere, uključujući i one koje stvaraju porezi na dodanu vrijednost želi li ostvariti dogovor o sniženju američkih carina koje je uveo predsjednik Trump, rekao je u ponedjeljak trgovinski savjetnik Bijele kuće Peter Navarro.
Navarro je za televiziju CNBC rekao kako je spremnost EU-a na pregovore s Trumpom o snižavanju carina tek "dobar, mali početak", ali su necarinske barijere, koje uključuju i propise o sigurnosti hrane, "po redu veličine" važnije od carinskih stopa.
Njegova je izjava uslijedila nakon što je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen konferenciji za novinare u Bruxellesu rekla da je EU spreman pregovarati o tarifnom paktu "nula za nulu" sa SAD-om kada je riječ o industrijskoj robi. Ministri EU-a složili su se da treba dati prioritet pregovorima u odnosu na odmazdu.
- Poručio bih Europskoj uniji da, pri iznošenju takvih najava bude vrlo oprezna i odgovori nam hoće li smanjiti svoje necarinske barijere, kazao je Navarro.
- Europska unijo, odbaci svoj PDV od 19 posto. Europska unijo, poštuj odluke Svjetske trgovinske organizacije kako bi nam dopustila prodaju naše svinjetine, našeg kukuruza, naše govedine u zemljama EU-a, rekao je Navarro, ključni arhitekt Trumpove goleme carinske ofenzive.
Kazao je i da su necarinske barijere problem za trgovinu Sjedinjenih Država s brojnim zemljama, među kojima je i Vijetnam, koji ima sve veći trgovinski suficit sa SAD-om, dijelom i zbog odmicanja lanaca opskrbe od Kine.
- Dakle, kada pitate jesmo li voljni pregovarati, predsjednik će vas uvijek saslušati. Ali pokušajmo sagledati u čemu je problem kada imate zemlju poput Vijetnama, uzmimo za primjer Vijetnam. Kada nam dođu i kažu - idemo na nulte carine, to nama ništa ne znači, jer su važne necarinske barijere", sve one mjere koje se ne vezuju za uvoz ili izvoz robe, tj. za carine, rekao je Navarro.
Branio je i metodologiju Vijeća ekonomskih savjetnika Bijele kuće koja se koristi za izračun carine od 46 posto na vijetnamsku robu i carina od 20 posto na robu iz EU-a, rekavši da je "savršeno ispravna" unatoč tomu što je ismijavaju vrhunski ekonomski stručnjaci.