U kontekstu američkih izbora, ulagači se pitaju što bi pobjeda Donalda Trumpa mogla značiti za daljnja kretanja na financijskim tržištima.
Više je to od samo kratkotrajnih "smetnji", dok dugoročno gledano nije ni važno tko će se useliti u Bijelu kuću. Određene sektore mogla je, doduše, ohrabriti i pobjeda Kamale Harris (na primjer, tvrtke za zelenu energiju). No, sad kad znamo da je Trump pobijedio posvetimo se onim sektorima koji bi mogli profitirati njegovim trijumfom -financije, kriptovalute, nafta.
Dobar primjer je indeks čiste energije koji je naglo skočio za vrijeme predsjednikovanja Donalda Trumpa, dok je indeks energetskog sektora pao, dok se za vrijeme Bidenovog mandata dogodilo suprotno. U posljednje tri godine, primjerice, na Wall Streetu je najprofitabilniji energetski sektor (Exxon Mobil, Chevron, NextEra Energy) s rastom od 56 posto. Inače - koliko god Biden objašnjavao da je protiv industrije fosilnih goriva, američke naftne kompanije iz godine u godinu pumpaju više, što je također jedan od razloga trenutno prilično niskih cijena nafte.
Jutrošnje akcije na financijskim tržištima obilježile su informacije o tome kako se odvija bitka za predsjednika SAD-a. Izvjesnost Trumpove pobjede potaknula je bitcoin (do 75.000 dolara) i gurnula ga na novi rekord. Na terminskom tržištu porasla je vrijednost njujorških burzovnih indeksa, posebno je zamjetan rast od tri posto indeksa Russell 2000.
To uključuje male i srednje tvrtke, koje bi uz Trumpovu politiku zaštite domaće ekonomije mogle imati veće profite. Dolar je prema euru ojačao više od jedan i pol posto, što je ogroman rast za devizna tržišta. Prinos na desetogodišnju američku obveznicu porastao je za 16 baznih bodova na 4,44 posto – najviše u posljednja četiri mjeseca. Ukratko, tipična "Trumpova trgovina" kakva je viđena u proteklih nekoliko tjedana.
Trumpova glavna predizborna obećanja - novi val carina i "masovna deportacija" imigranata bez dokumenata - mogla bi izvršiti novi pritisak na cijene, kažu mnogi ekonomisti.
Bilješka Capital Economicsa u utorak kasno navečer iskristalizirala je neke od makroekonomskih briga. Autori su napisali da očekuju da će Trump pogurati naprijed svoje predložene imigracijske granice i tarife i kao rezultat toga "namjeravamo smanjiti našu prognozu rasta BDP-a... za otprilike 1% i dodati 1% našoj prognozi inflacije u istom razdoblju .”
Trump se nije dao pokolebati u kampanji, obećavši nametnuti nove opće carine Meksiku tijekom posjeta Sjevernoj Karolini zadnjeg dana kampanje.
Trump je također obećao stvari poput carina od 60% za Kinu, carina od 20% za ostale trgovinske partnere Amerike uz svoja obećanja o carinama za Meksiko.
Analiza Goldman Sachsa projicira da bi Trumpova pobjeda utjecala na rast američkog BDP-a za -0,5 postotnih bodova velikim dijelom zbog "udara na rast carina".