Livanjski sir Mljekare Livno prvi je bosanskohercegovački zaštićeni proizvod u Europskoj uniji.
- Mi smo prvi proizvod koji je dobio zaštitu na razini BiH, a nedavno smo dobili i zaštitu na razini EU. Livanjski sir je zapravo prvi proizvod sa Balkana, ne uključujući zemlje koje su članice Europske unije, koji je dobio zaštitu svog podrijetla na EU razini, kazao je za RTV HZHB Zdravko Markov, izvršni direktor Mljekare Livno.
Važnost brendiranja
Oznaka izvornosti i brendiranje doveli su livanjski sir na police trgovina u čak 15 europskih zemalja i na američko tržište.
Ukupno 12 proizvoda u BiH trenutno je registrirano oznakom izvornosti, oznakom geografskog porijekla i oznakom garantiranog tradicionalnog specijaliteta.
Institut za intelektualno vlasništvo BiH, koji dodjelujlje ove oznake, ponudilo je nova zakonska rješenja koja su usklađena s europskim normama.
Brendiranje domaćih proizvoda ključno je za osiguravanje konkurentnosti bosanskohercegovačkih proizvoda na tržištu te očuvanje lokalne proizvodnje, istaknuli su stručnjaci.
Povijest livanjskog sira
Ovaj cijenjeni sir počeo se proizvoditi u 19. stoljeću u okolici Livna po uzoru na tehnologiju proizvodnje francuskog sira grojera na obiteljskim gospodarstvima. Prvotno se proizvodio isključivo iz ovčjeg, a danas uglavnom iz mješavine ovčjeg (60-70%) i kravljeg (30-40%) mlijeka, ili samo kravljeg mlijeka. Zrije prosječno 60 - 66 dana u kontroliranim uvjetima. Miris sira je izrazit i svojstven krškim sirevima. Okus je pun i ugodan, a kod starijih sireva pomalo pikantan. Najveći proizvođač sira je "Mljekara Livno" s godišnjom proizvodnjom od preko 700 t (2005.).