Zamislite da na temperaturi od minus 30 celzijevih stupnjeva, visite na zaleđenim željeznim stupovima 50 ili 100 metara od zemlje i izvodite posao. Za to vrijeme desetak metara iznad vaše glave lebdi helikopter, koji stvara dodatne turbulencije. ali bez čijeg bi sudjelovanja, posao bilo nemoguće izvesti. Takva situacija je realnost zaposlenika tvrtke Dalekovod i to već godinama na projektima diljem Europe. Brojni su primjeri takvih projekata koji su uspješno odrađeni u iznimno negostoljubivom prirodnom okruženju posebno u Skandinavskim zemljama.
Prirodne sile u tom su podneblju iznimno jake, pa i pristup poslu zahtijeva pažljivu organizaciju, planiranje, logistiku ali i posebne strojeve. Dalekovod se svakom takvom projektu iz dana u dan prilagođava i raste, te uvodi najsuvremenije tehnologije kako bi mogao izvršavati i najzahtjevnije zadaće.
420 kV dalekovod Skillemoen – Skaidi, Norveška, Foto: Dalekovod
Jedan od takvih projekata bila je izgradnja 420 kilovoltnog dalekovoda Skillemoen – Skaidi na sjeveru Norveške, koji je dio šireg projekta Balsfjord – Skaidi. Na trasi duljine 89 kilometara, gdje nadmorska visina varira od 50 do 400 metara postavljena su 252 stupna mjesta, na koja je utrošeno 4400 tona čelika i 750 kilometara vodiča. Cilj projekta bio je ojačati elektroenergetski sustav Sjeverne Norveške, ali i povećati mogućnost eksploatacije energije koja će se u budućnosti dobivati iz obnovljivih izvora.
Ipak više od čistih brojki, impresioniraju uvjeti u kojima su zaposlenici Dalekovoda odradili cijeli posao. S obzirom na to da je riječ o projektu koji se izvodio samo 120 kilometara od najsjevernije točke Europe Nordkappa, gdje se temperature tijekom 200 dana u godini ne penju iznad nule, isti zaslužuje prošireni opis.
420 kV dalekovod Skillemoen – Skaidi, Norveška, Foto: Dalekovod
Radi se o nepristupačnom terenu izvan svih centara i prometnih ruta zimi okovanom snijegom i ledom koji se tijekom ljetnih mjeseci pretvara u prave blatne močvare, zbog čega se i transport potrebnog materijala i ljudi većinom odvija avionima, helikopterima ili brodovima.
Za razliku od juga Norveške koji je izbrazdan fjordovima, ovaj je teren dosta ravan, pa se radnici svakodnevno koriste skuterima, quadovima i općenito novim tehnologijama.
420 kV dalekovod Skillemoen – Skaidi, Norveška, Foto: Dalekovod
Dalekovod naročito veliku pažnju poklanja upravo edukaciji radnika prije početka samih aktivnosti na terenu. Tako primjerice svi radnici zaposleni na projektu prolaze specijalnu obuku za rad uz pomoć helikoptera, a sve u nazočnosti pilota koji odrađuju praktičan dio obuke s radnicima. Također se organizira obuka na licu mjesta za upravljanje quadovima ili skuterima te svim dostupnim prijevoznim sredstvima.
S obzirom na to da je riječ o polarnom krugu s izraženim olujama te oštrom i nepredvidljivom kontinentalnom klimom, posebna se pozornost pridaje i zaštiti zdravlja i sigurnosti radnika.
Tako prilikom rada na visini radnici koriste opremu za sprječavanje padova izrađenu u skladu s europskim normama. Korištenje te opreme vrlo je važno zbog niskih temperatura tijekom izvođenja radova i konstrukcije stupova koja je često zaleđena. Zbog ekstremnih vremenskih uvjeta koje se pojavljuju pri radovima, Dalekovod je uložio znatna financijska sredstva u zaštitnu opremu koju koriste radnici. Riječ je o specijalnim radnim odijelima koja održavaju temperaturu, kako bi se spriječilo pothlađivanje.
Sjeverna Norveška, Foto: Dalekovod
Znatni napori uloženi su i u edukaciju radnika i treninge o ponašanju prilikom nepovoljnih vremenskih prilika. Primjerice uz svako stupno mjesto na kojem se radi, postavlja se kontejner za hitne slučajeve u kojem se radnici tijekom dana mogu odmoriti i ugrijati. Ako zbog vremena nije moguće napustiti određeno mjesto, što se također zna dogoditi, kontejneri su opremljeni, opremom za preživljavanje (vrećama za spavanje, grijalicama, visokokaloričnom hranom,...) kako bi radnici u slučaju ostanka neko vrijeme bili zbrinuti. Također, svaki je radnik opremljen radiovezom, a cijela trasa dalekovoda pokrivena je vlastitim repetitorima kako se ne bi izgubio kontakt s radnicima. Po potrebi su dostupni te se koriste i satelitski telefoni. Općenito procedure koje Dalekovod primjenjuje i politika u pogledu zaštite zdravlja zaposlenika prilikom obavljanja radova naišli su na sve pohvale investitora.
420 kV dalekovod Skillemoen – Skaidi, Norveška, Foto: Dalekovod
Inače, u cijeloj ekipi zaposlenoj na ovako zahtjevnim projektima vlada prava timska atmosfera. Tako se vikendom, odnosno subotom navečer svi zajedno okupe te se dobro zabave i uz roštilj ili karte opuste. Nedjelja je uvijek dan odmora, koju radnici prema vlastitim riječima koriste za odlazak u neko mjesto ukoliko je u blizini ili za istraživanje prirodnih ljepota.
Zanimljivost svakog ovakvog projekta je zaštita okoliša, odnosno zahtjevi investitora koji su postavljeni pred izvođača radova te su flora i fauna određenog područja u fokusu Dalekovoda. Konkretno na projektu Skillemoen – Skaidi cijela je trasa prepuna zaštićenih vrsta, ptica i sobova, a kako su norveški zakoni po tom pitanju jako strogi, uvijek se pazi da se uznemiravanje životinja svede na minimum. Također, ima slučajeva kada se u određenom dijelu trase zbog migracije životinja ili parenja, tijekom dva ili tri tjedna uopće ne mogu izvoditi radovi, pa se cijeli posao 'seli' na drugi kraj dionice. Uz sve to ima i šaljivih situacija pričaju radnici, primjerice kada vam se lisica uvuče u auto pa je morate istjerati van ili kada se nađete oči u oči sa predivnim primjerkom soba i onda naravno morate popustiti i povući se. Bitno je također naglasiti kako se cjelokupni teren trase, po završetku radova vraća u prvobitno stanje, naravno u skladu s mogućnostima.
420 kV dalekovod Skillemoen – Skaidi, Norveška, Foto: Dalekovod
Ovo su svakako iznimni, zahtjevni ali i zanimljivi projekti. Kao što priznaju sami zaposlenici, najljepši je osjećaj kada se kompletan posao završi, kad je vod pod naponom. Zadovoljstvo dolazi kada pogledaš i vidiš da je iza tebe 90 ili 100 kilometara gotovog dalekovoda.
U svakom slučaju Dalekovod je jedno od najjačih imena za izvođače ovih radova u Norveškoj. Ima naravno i tvrtki iz drugih zemalja ali nitko nije opstao toliko dugo kao naša kompanija. Pristupom, izvedbom, odnosom, Dalekovod je pokazao i dokazao kako je ovo još jedan u nizu uspješno odrađenih projekata bez obzira na sve poteškoće.
Uostalom kako izgleda život i rad djelatnika Dalekovoda na krajnjem sjeveru Europe otkrijte u sljedećem filmu
ili na YouTube kanalu kompanije, gdje može pogledati više takvim materijala.