Tijekom kampanje Donald Trump obećavao je da će američkim tvrtkama koje vrate proizvodnju u SAD smanjiti porez. Istodobno uvest će carine na svu uvezenu robu. Carina od čak 200 posto odnosila bi se na dio uvoznih automobila. Ni europski proizvodi ne bi bili izuzeti od viših carina, a predviđa se da bi najviše pod pritiskom mogla biti njemačka ekonomija.
No, što će Trump donijeti američkoj ekonomiji? Mnogi će reći da su upravo ekonomski motivi motivirali birače da mu daju snažan mandat.
Trumpova ekonomska politika potencijalno nosi brojne inflatorne rizike i potencijalne poremećaje u gospodarstvu, a tržišta kapitala bi mogla reagirati nestabilno, posebno u sektorima koji su izravno pogođeni carinama i smanjenjem radne snage. Pojačaju li se inflatorni pritisci, FED, američka središnja banka, vjerojatno bi zadržala visoke kamatne stope, što bi ograničilo investicije i rast - a to bi utjecalo na sva svjetska financijska tržišta.
Trump je u svom gospodarskom manifestu iznio plan uvođenja općih carina od 10 do 20 posto na uvezene proizvode iz svih zemalja, dok bi u slučaju kineskih proizvoda uveo carine do 60 posto.
To bi moglo izravno utjecati na skok cijena uvoznih proizvoda, što bi potaknulo domaću proizvodnju – a implicitno utjecati na povećanje potrošnje.
S druge strane, poskupljenja uvozne robe izazvala bi inflatorni pritisak, što bi se posebno odrazilo na skok cijena u sektorima u kojima su uvozne komponente ključne - elektronici i bijeloj tehnici.
Ovakav inflatorni pritisak mogao bi potaknuti FED da zadrži visoke kamatne stope kako bi obuzdao inflaciju, što bi dodatno opteretilo gospodarstvo i izvršilo pritisak na tržišta kapitala, smatra Pavićević.
Trumpove zamišljene carine imale bi veliki utjecaj na opskrbne lance tvrtki, s posebnim šokom na one industrije koje ovise o proizvodima uvezenim iz Kine — pod uvjetom da nova administracija stvarno nametne više carine na kineske proizvode.
Trumpove carine vjerojatno bi natjerale tvrtke da preispitaju svoje opskrbne lance, smanjujući ovisnost o Kini – što bi moglo dovesti do povećanja troškova zbog premještanja proizvodnje u druge zemlje ili domaćih kapaciteta, što može (barem kratkoročno) poremetiti opskrbni lanac i povećati troškove tvrtkama.
Tvrtke koje se ne mogu prebaciti na nove dobavljače bez značajnih dodatnih troškova mogle bi biti pod pritiskom da te troškove prebace na potrošače, dodatno povećavajući inflaciju, dok bi veliki divovi definitivno ostali netaknuti ili čak dugoročno požnjeli plodove takvih odluka.
Indeksi poput S&P 500 i NASDAQ ne bi trebali osjećati nikakav pritisak jer će se tvrtke te veličine vrlo brzo transformirati i koristiti promjene kako im odgovara, dok bi se "pravi pritisak sveo na male i srednje tvrtke čija je infrastruktura a proizvodnja je ovisila o Kini”.
Izbor Trumpa za novog predsjednika SAD-a izazvao je u srijedu kratkotrajni šok na tržištu - kada je terminski termin S&P 500 indeksa porastao 1,81 posto, NASDAQ 100 2,13 posto, a Dow Jones skočio 3,09 posto.
Zbog pobjede Donalda Trumpa tržište očekuje da će doći do "smanjenja regulative", što bi moglo utjecati na rast poslovnog sektora. Smanjenje regulacije može potaknuti poslovnu aktivnost, jer niži troškovi usklađivanja mogu omogućiti tvrtkama veću fleksibilnost i potaknuti ulaganja – što bi moglo imati pozitivan učinak na kratkoročni rast zarade tvrtki, što bi doprinijelo povećanju cijena dionica, posebno u sektorima kao što su kao financije, energetika i građevinarstvo.
S druge strane, navodi i kako smanjenje regulacije nosi rizik od pretjeranog gospodarskog rasta koji može dovesti do "pregrijavanja gospodarstva" - pogotovo ako su inflatorni pritisci već prisutni zbog carina i skupljih uvoznih proizvoda.
Donald Trump je jasno iznio svoj stav prema migrantima – “masovne deportacije”, odlazak iz SAD-a.
Nema sumnje da bi deportacija milijuna imigranata mogla značajno utjecati na ponudu radne snage u sektorima kao što su građevinarstvo, ugostiteljstvo i poljoprivreda.
Smanjenje dostupnosti radne snage moglo bi povećati zarade u tim djelatnostima, ali i troškove, što bi dodatno potaknulo inflaciju.