Ulagači se i početkom prosinca nastavljaju kladiti na rast dionica u tehnološkom sektoru.
Posebno se to odnosi na Sedam veličanstvenih (Nvidia, Microsoft, Apple, Alphabet, Amazon, Tesla i Meta), prema novom istraživanju Bank of America.
Analitičari optimistični
Profesionalni investitori postavljaju najviše kupovnih naloga u ovom segmentu. Zlato i dolar također su i dalje popularni, ali u usporedbi s listopadom, kinesko tržište izgubilo je dosta na privlačnosti. U nadolazećoj godini Bank of America predviđa da će rast dobiti američkih korporacija dosegnuti 13 posto, gospodarski rast Sjedinjenih Država bit će 2,4 posto, a Fed će tek na sastanku u ožujku i lipnju sniziti kamate puta za 25 baznih bodova. Tržište nafte bit će preopterećeno, zlato bi moglo doseći 3000 dolara. Dolar će ostati jak barem u prvoj polovici godine.
Snažan rast tržišta
S&P 500 ove je godine porastao za 27 posto. Izuzev velike korekcije u prosincu, dobit će najmanje 20 posto drugu godinu zaredom, što se dogodilo samo četiri puta u povijesti: 1927. i 1928., 1935.-1936., 1954.-1955. i posljednji put sredinom 1990-ih (1995-1996). Hoće li rekordi nastaviti padati ovaj mjesec ovisit će dijelom o svježim podacima o tržištu rada (Ministarstvo rada objavit će podatke za studeni ovog petka) i sljedećem sastanku Feda (17.-18. prosinca), na kojem bi Fed mogao poslati Wall Streetu božićni dar u vidu nižih kamatnih stopa.
Glavni čimbenik na tržištu ostaje novoizabrani američki predsjednik Donald Trump. Osim imenovanja Scotta Bessenta za novog ministra financija, najviše pozornosti izazivaju njegove najave carina za Kinu, Kanadu i Meksiko. Uz dužno poštovanje Kanadi i Meksiku, odnosi s Kinom najviše će odrediti sudbinu globalnih tržišta u nadolazećim godinama.
Trumpove carine
Iako najavljeni dodatni porez od 10 posto na proizvode iz Kine svakako nije dobra vijest za tamošnje izvoznike, burzovni indeks CSI 300 prošloga je tjedna ostao praktički nepromijenjen. Ulagači se nadaju dodatnim državnim poticajima za domaće gospodarstvo. Profiti u industriji su u padu već tri mjeseca, samo u listopadu su pali za 10 posto. Povodom novih carina, Trump je 'zaprijetio' zemljama poznatim pod akronimom BRICS (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južna Afrika) porezom od 100 posto ako te zemlje odustanu od američkog dolara kao rezervne valute. Vrijedi spomenuti i činjenicu, koja se u većini medija prilično zanemaruje, da bi Rusija trebala povećati izdvajanja za obranu za čak 25 posto iz proračuna za 2025. do 2027. godinu, što ne daje nadu za mir u Europi.